גמילה מסמים - לשבור את מעגל הקסם של ההתמכרות

סבלו של אדם המתמודד עם התמכרות לסמים ואינו נמצא בתהליך גמילה הוא גדול מאד. הכאב, התלות, הקושי לדמיין את החיים ללא הסם, הבדידות, הדיכאון והפחד מקשים מאד להאמין באפשרות לשינוי ולחיים מיטיבים.

עם זאת, חשוב לומר כי מחקרים רבים שנערכו לארוך השנים מצאו כי השיטות הבולטות לטיפול בהתמכרויות, הכוללות שילוב בין טיפול פסיכולוגי התנהגותי, תמיכה חברתית וטיפול תרופתי נמצאו אפקטיביות.

התמכרות לסמים היא אחת מבין סוגים רבים של התמכרויות. כיום ניתן למצוא מגוון רחב של התמכרויות וביניהן: התמכרות לשלל סוגי סם, התמכרות לאלכוהול, התמכרות למין, התמכרות לקניות, התמכרות לאכילה ואפילו התמכרות לכאב.

כל התמכרות כזאת היא ייחודית אך לכולן משותף דבר אחד: התלות הרגשית והפסיכולוגית בפעולה מסוימת או בחומר מסוים. זוהי תלות מעגלית הנוצרת על ידי דפוסי חשיבה, רגשות ומעשים שמזינים אחד את השני כמערכת סגורה.

כדי לשבור את התלות הזאת, בכל סוג של התמכרות, יש להבין את הדפוסים, ללמוד כיצד להתבונן בהם וכך לייצר דפוסים חדשים שישברו את אלו הישנים והרעים.

השלב הראשון בגמילה מסמים: שלב הגמילה הפיזית

גמילה מסמים מורכבת משני שלבים: שלב הגמילה הפיזית ושלב הגמילה הפסיכולוגית. שלב הגמילה הפיזית אורך בדרך כלל בין כמה ימים לכמה שבועות. זהו שלב שצריך להיות מלווה על ידי גורם רפואי. הגוף יסבול לרוב מתסמינים פיזיים עליהם ניתן להקל בעזרת טיפול תרופתי.

חשוב לציין כי הסיכויים לגמילה אינם גדולים במקרה של ביצוע שלב הגמילה הפיזי בלבד. יש לתמוך בשלב זה בטיפול פסיכולוגי מתמשך.

השלב השני בגמילה מסמים: שלב הגמילה הפסיכולוגי

גמילה מסמים במסגרת הקהילה היא דבר קריטי לרווחתו של האדם הסובל מהתמכרות. לצד הטיפול הרפואי והפסיכולוגי, ישנה חשיבות מכרעת לקשר יומיומי עם מטופלים נוספים, לבניית מחודשת של האמון של המטופל בעצמו ובבני אדם אחרים, בקבלת תמיכה ומענה לתחושות החרדה והבדידות בהן היה לכוד זמן כה רב.

שלב הגמילה הפסיכולוגי הוא שלב מורכב שדורש מהאדם המכור כוחות נפש אדירים. זוהי בחירה להתבונן אל תוך דפוסי ההתמכרות ההרסניים שמנהלים את החיים, להבין אותם וללמוד כיצד לשנותם ולהחליפם בדפוסי חשיבה בריאים יותר.

במובן הזה, שלב הגמילה הפיזי אמנם מלווה בכאב ובסבל פיזי, אך הוא חולף לאחר מספר ימים. שלב הגמילה הפסיכולוגי הוא שלב מתמשך בו ישנן עליות וירידות.

לסיכום: חלון ההזדמנויות נפתח? זה הזמן לגמילה מסמים

אם אתה מזהה בעצמך פתיחות ונכונות לשינוי, גש לקבל עזרה.

תוכל לקבל את כל התמיכה לה אתה זקוק על מנת לתפוס את המושכות של חייך ולהשיב לעצמך את הרצון בחיים ואת האמון בעצמך. זה אפשרי.

למידע נוסף https://www.goldcenter.org.il

ניווט: חזרה לעמוד ראשי